föstudagur, 23. maí 2008

"Sigur Rós fans will love this" veya Stafrænn Hákon

Bir süredir İzlandik değildim evet; kabul ediyorum. Yaza uygun şarkılar dinliyorum. The Ting Tings, Black Kids derken, ara ara kendime soruyordum nerede benim İzlanda ruhum diye. Hatta geçenlerde bir otelin odalarını pencereden izlerken, o odaların içinde dolaşan askılı bluzlu birini gördüğümde, yazın gelmiş olduğunu ve benim bu yüzden hareketli, zıpzıp şarkılar dinlediğimi aklımdan geçirdim. Hemen ardından da böyle şarkıların ve grupların hareketli ve sıcak havası içimi üşütüyormuş; onu farkettim. İçimi ısıtan şarkılar nedir diye düşündüğümde ise buz gibi ülkeler geldi aklıma. Buz gibi şarkılar, içimdeki her şeyi eritiveriyor diye düşünüp sıralıyorum aklıma gelen bu buz grupları... Bu siteye albumunun adını veren grup en başta tabii, ona ne şüphe...

Ama işte öyle de garip bir şey var ki, bu şarkıları her zaman dinleyemiyorum. Bu grupları her zaman tüketemememin sebebi de sanırım onlar özel anlara aitler ve o anlarda dinlenmeliler diye bir hissiyata sahip olmam. Yani ya çok mutluyken, ya da çok üzgün, hüzünlüyken sırf o andaki o baskın duyguyu daha da yoğunlaştırmak sanırım onların işi benim hayatımda. Bu uç noktaları bana daha derinden yaşattıkları için bağımlısıyım mesela Sigur Rós'un. Değerlim kendileri.

Sonra bugün, çok alakasız bir yerde alakasız bir şeyle uğraşırken, zamanında indirip, iPod'uma attığım ve de bir türlü dinleyemediğim bir şey başladı her zamanki gibi shuffle'dayken tüm liste. Öyle garip hisler içine girdim ki yine, uzun süredir bu tür müzikleri tüketmemiş olmanın da verdiği bir alışılmamışlıkla, hemen baktım çalanın ne olduğunu görmek için ekrana. Stafrænn Hákon - Járn yazıyordu. Hemen albümü buldum. Baştan sona dinledim ve kendisiyle ilgili sadece "Sigur Rós fans will love this!" şeklinde bir yoruma sahip olan o link'i hatırladım. Gerçekten de öyleymiş.

Başka hiçbir şey söylemeden, Jarn'ın last.fm linkini veriyoum dinleyim; bu güzellikten mahrum kalmayın diye:

Stafrænn HákonJárn

Bu da bir adet klip kendisinden. Ev yapımıymış. Youtube açabilenler bayram etsinler.Beğenen olursa buradan bir ses etmesi yeterli. Gummi isimli 2007'de çıkmış olan albümü için link hazırda bekliyor, haberiniz olsun.

2 ummæli:

cansu tastan sagði...

şu bezgin cumartesi gününde ne de güzel geldi. hatta yetmedi hemen yandaki icelandic radyosuna abanıverdim. dedigin gibi, geldimi birden geliveriyor bu müzikler

divina sagði...

:) çok sevindim iyi geldiğine... dinleyiniz stafraenn'i. pek başarılı.